Kültürel ve Sosyal Hizmetlerimiz


Bu hizmet kapsamında ve tanımlanmış süreçler doğrultusunda;

  • Kültürel ve Sosyal Etkinlikler,
  • Kadın Sığınma Evi,
  • Meslek Edindirme Merkezleri,
  • Yasam Boyu Eğitim ve Spor Merkezleri,
  • Yaşlılar Erinç Evi,
  • Sosyal Market,
  • Taziye Evleri
gibi faaliyetler planlı bir şekilde sunulmaktadır.


Kent Konseyi:
Kent Konseyi; Gençlik Meclisi ve Kadın Meclisi’nden oluşmaktadır. Kent konseyine bağlı Spor Komisyonu, Sağlık ve Çevre Komisyonu, Turizm ve Tanıtım Komisyonu, Eğitim Kültür ve Sanat Komisyonu, Üretici Hakları Koruma Komisyonu ve Engelliler Komisyonu vardır. Kadın Meclisi’ne bağlı Mahallelerden Sorumlu Çalışma Grubu, Sağlık ve Çevre Çalışma Grubu, Eğitim, Kültür ve Sanat Çalışma Grubu ve Kadının Statüsü ve Hakları Çalışma Grubu bulunmaktadır. Gençlik Meclisi’ne bağlı Proje Komisyonu, Eğitim, Kültür Sanat Komisyonu, Basın Yayın Komisyonu, Gençlik ve Spor Komisyonu, Bilişim ve Teknoloji Komisyonu ve Kent Komisyonu bulunmaktadır. Bu komisyonlar 2015 yılı içerisinde 178 defa toplantı düzenlemiş ve 3560 kişi bu toplantılara katılmıştır. Ayrıca Kent Konseyi bünyesinde 2015 yılı içerisinde 94 adet eğitim, seminer, panel vs. etkinlik düzenlenmiş ve bu etkinliklere 5640 kişi katılmıştır.

Özgecan Aslan Yaşamboyu Eğitim ve Kültür Merkezi:
2015 yılında Özgecan Aslan Yaşamboyu Eğitim ve Kültür Merkezi’nde Gitar, Resim, Mantar Yetiştiriciliği, Model Uçak, Bilgisayar, Satranç, Bağlama, İngilizce ve Keman kursları açılmış ve 685 kişi adı geçen kurslara katılmıştır. Merkez bünyesinde faaliyet gösteren spor merkezinden 117 kişi faydalanmıştır. Merkez içerisinde yer alan Bilim Merkezi’ni ise 800 öğrenci ziyaret etmiştir.

Meslek Edindirme Merkezi:
Müdürlüğümüz bünyesinde faaliyet gösteren Meslek Edindirme Kurs Merkezi’nde mesleki, teknik, sosyal ve kültürel içerikli kurslar verilmektedir. Amaç, halkın mesleki becerilerini geliştirerek, pasif ve tüketici olmaktan çıkararak aktif bir üretici kılmak ve iş gücü piyasasının talep ettiği niteliklere sahip olmalarını sağlamaktır. 2015 yılında bilgisayar, autocad, grafikerlik, seramik-çini, el sanatları, taş bebek yapımı, yabancı dil, mis sabun üretimi, kumaş boyama, kültür mantarı yetiştiriciliği ve konfeksiyon kursları açılmış ve 835 kişi adı geçen kurslardan faydalanmıştır. Vatandaşlarımızdan gelen talebe göre yeni kurslar da açılmaktadır.

Engelliler Meslek Edindirme Merkezi:
Engelli öğrencilerimizin yaşama daha iyi tutunmalarını sağlamak, onların da bu yaşamda var olduklarını anımsatmak, onları üretime teşvik etmek ve aile bütçelerine bir nebze de olsun katkı sağlamak amacıyla 2005 yılında Tarsus Belediyesi tarafından kurulan Engelliler Meslek Edindirme Merkezi’nde 2015 yılında, Kilim Dokuma, Taş Bebek ve Galoş kursları açılmış olup adı geçen kurslara toplam 15 engelli vatandaşımız katılmıştır. Engelli vatandaşlarımızın ürettiği ürünlerin satışı için Siptilli Çarşısı’nda 1 adet dükkan kiralanmıştır.
Kadın Konukevi:
Tarsus Belediyesi Kadın Konukevi’nden 2015 yılı içerisinde, 191’i kadın, 109’u çocuk olmak üzere toplam 300 kişi yararlanmıştır. 2015 yılı içerisinde Tarsus Belediyesi Kadın Konukevi’nde verilen hizmetler aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Ülker Aydın Yaşlılar Erinç Evi:
Hayırsever Ülker AYDIN tarafından yaptırılan ve bölgemizde başka bir örneği olmayan Ülker Aydın Yaşlılar Erinç Evi, Tarsus Belediyesi’nin katkılarıyla 15 Kasım 2014 tarihinde açılışı gerçekleştirilerek faaliyete geçmiştir. Haftanın 5 günü faaliyet gösteren merkezde dikiş-nakış ve el sanatları kursları verilmektedir. Merkeze gelen vatandaşlarımız kütüphane ve internet hizmetlerinden yararlanmanın yanı sıra günlük yerel ve ulusal gazeteleri de okuyabilmektedirler. Haftanın bir günü düzenlenen sinema, sohbet, psikolog hizmeti v.b etkinliklerin yanı sıra 15 günde bir gün ise seminer, konferans, moral gecesi, sergi v.b etkinlikler düzenlenmektedir. 2015 yılında Ülker Aydın Yaşlılar Erinç Evi’nden 178 vatandaşımız faydalanmıştır.

Sosyal Market:
Tarsus Belediyesi, Türkiye Kızılay Derneği ve Tarsus Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile ortaklaşa bir protokol imzalanarak oluşturulan Sosyal Market, sosyal ve ekonomik yoksunluk içinde bulunan birey ve ailelere maddi ve manevi anlamda destek olmak amacıyla 5 Şubat 2015 tarihinde hizmete açılmıştır. 2015 yılında 2094 aileye toplam 4096 parça giyim yardımı yapılmıştır. Ayrıca 15 köy okulunda öğrenim gören 120 yoksul öğrenciye toplam 600 parça giyim yardımı yapılmıştır. Kurban Bayramı öncesinde, Tarsus’a bağlı köylerden (mahalle) otobüslerle getirdiğimiz yaklaşık 200 engelli vatandaşımıza toplamda 600 parça giyim eşyası dağıtımı yapıldı. Engelli vatandaşlarımızın traşları yapıldı ve belediyemiz yemekhanesinde yemekelerini yedikten sonra tekrar geldikleri otobüslerle evlerine bırakıldı.

Paylaşım Kutusu:
Ekonomik durumu iyi olmayan ailelere maddi ve manevi anlamda destek olmak, yoksulluğun azaltılmasına, toplumsal dayanışmaya, israfın önlenmesine, toplumsal barış ve hoşgörünün artmasına, sosyal adalet ve ülke kaynaklarının verimli kullanılmasına katkı sağlamak amacıyla Tarsus Belediyesi 15 Eylül 2015 tarihinde “Paylaşım Kutusu” projesini hayata geçirmiştir. Şehrin işlek noktalarına yerleştirilen paylaşım kutularından toplanan giysi, kitap ve oyuncaklar Tarsus Belediyesi’ne ait Sosyal Market aracı ile müdürlüğümüz bünyesinde oluşturulan “Şevkat Ekibi” aracılığıyla ihtiyaç sahiplerinin ayağına kadar götürülmektedir. 2015 yılı içerisinde paylaşım kutularından toplanan 6777 parça eşya 2917 aileye dağıtılmıştır.

Merhaba Bebek:
Sosyal belediyecilik anlayışı gereği doğumundan ölümüne kadar vatandaşlarının yanında olan Tarsus Belediyesi, 7 Aralık 2015 tarihinde “Merhaba Bebek” Projesi’ni hayata geçirerek yeni doğum yapan annelere, içerisinde bebeklerin ihtiyaçları için gerekli malzemeler olan çantaların dağıtımına başlamıştır. Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne bağlı olarak görev yapan Şevkat Ekibi personelleri hastanelerin yeni doğan servislerine giderek yeni doğum yapan annelere bebek çantaları dağıtmaktadırlar. 2015 yılı içerisinde toplam 855 aileye bebek çantası dağıtımı yapılmıştır.

Şefkat Ekibi:
İhtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ihtiyaçlarını daha hızlı ve kaliteli bir şekilde ulaştırabilmek amacıyla müdürlüğümüz bünyesinde “Şefkat Ekibi” oluşturduk. Yeniden dizayn ettiğimiz mobil (gezici) aracımız ile Tarsus’un en ücra mahallelerindeki vatandaşlarımızın ayağına ekibimizle hizmet götürüyoruz.

Ergenekon Yaşam Boyu Eğitim ve Spor Merkezi:
Vatandaşlarımızı, özellikle gençlerimizi kötü alışkanlıklardan korumak, daha sağlıklı bir ortamda ve uzman personeller eşliğinde spor yapabilmelerini sağlamak amacıyla Tarsus Belediyesi tarafından 16 Aralık 2015 tarihinde açılan Ergenekon Yaşamboyu Eğitim ve Spor Merkezi’nden 2015 yılı içerisinde 406 vatandaşımız yararlanmıştır.

Bağlar Spor Okulu:
Sağlıklı nesiller yetiştirebilmek ve vatandaşlarımızın sağlıklı bir ortamda spor yapmalarına olanak sağlamak amacıyla Tarsus Belediyesi tarafından 27 Mayıs 2015 tarihinde açılan Bağlar Spor Okulu’ndan, 2015 yılı içerisinde güreş 83, boks 257, karate 130 ve jimnastik 25 olmak üzere toplam 495 kişi yararlanmıştır. Ayrıca 160’ı kadın 450’si erkek toplam 610 kişi merkezde bulunan spor salonundan faydalanmıştır.

Mehmet Çelebi Spor Salonu:
Mehmet Çelebi Spor Salonu’nda futbol, basketbol, voleybol ve jimnastik branşlarında açılan kurslardan 2015 yılında toplam 202 kişi faydalanmış 14 engelli vatandaşımız da spor salonundan yararlanmıştır.

Bereket Çorbası ve Kahvaltısı:
Tarsus Belediyesi, Tarsus’ta yaşayan tüm vatandaşlarımıza hemşehricilik bilincini yerleştirmek, halkımızın birlik ve beraberlik ruhunu geliştirmek, dayanışma ve kaynaşmayı sağlamak amacıyla 16 Ocak 2015 tarihi itibariyle her Cuma sabah namazından sonra Kubatpaşa Medresesi’nde tüm vatandaşlarımıza kışın çorba yazın ise kahvaltı dağıtımına başlamıştır.

İftar ve Sahur Yemekleri:
Ramazan ayı boyunca toplam 150.000 vatandaşımıza iftar ve sahur yemeği verilmiştir. Tarsus’a bağlı 134 mahalleden (merkez hariç) toplam 2055 vatandaşımız belediyemiz tarafından sağlanan otobüslerle mahallerinden alınarak Tarsus gezisinin ardından iftar programlarına getirilmiş ve program sonrası tekrar mahallelerine bırakılmıştır.

Gıda Paketi Dağıtımı:
Müdürlüğümüz tarafından 2015 yılında toplam 3000 yoksul aileye gıda paketi yardımı yapılmıştır.

Bahar Şenlikleri:
Tarsus’un tarihi ve turistik mekanlarını tanıtmak, vatandaşlarımızla güzel zaman geçirmek, şehrimizde birlikteliğimizin daim olması sağlamak, kardeşliğimizin pekişmesi ve dostluğumuzun artması için bahar aylarında yerel ve ulusal sanatçıların sahne aldığı bahar şenlikleri düzenlenmiştir.

1.Uluslararası Sanatçılar Buluşması:
Kentimizin tanıtımına katkı sağlamak, şehrimizin uluslararası düzeyde tanınırlığını arttırmak ve Tarsus’un güzellikleri dünyanın dört bir yanından gelen konuklarımıza tanıtmak amacıyla 20 ülkeden toplamda 40 ressamın katıldığı 1. Uluslararası Sanatçılar Buluşması etkinliğini düzenledik.

11. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu:
12 ülkeden 1223 sporcunun katıldığı 11. Uluslararası Tarsus Yarı Maratonu organizasyonunu düzenledik.

Bisikletli Oryantiring Müsabakaları:
Türkiye Oryantiring Federasyonu ile birlikte, 20 ilden 100 sporcunun katıldığı ve Türkiye’de ilk kez düzenlenen Bisikletli Oryantiring Müsabakaları Karabucak Ormanı’nda yapılmıştır.


Yükleniyor...